Jakie korzyści przynosi dbałość o różnorodność, równość i włączenie w miejscu pracy
Różnorodność, równość i włączanie (DEI)
Wprowadzenie zasad DEI do organizacji może skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji i wzmocnić zrozumienie między pracownikami o różnorodnym tle kulturowym, narodowym, etnicznym, religijnym oraz seksualnym. Polityka DEI może mieć pozytywny wpływ na morale i lojalność pracowników, a także na reputację firmy w oczach klientów czy partnerów biznesowych. Dodatkowo, tworzenie zróżnicowanego oraz integracyjnego środowiska pracy może przyczynić się do wzrostu innowacyjności i kreatywności, co z kolei może przełożyć się na większe zyski oraz lepsze wyniki biznesowe.
Kilka kroków, które mogą okazać się przydatne we wdrożeniu DEI w miejscu pracy
Określenie
celów i priorytetów
Warto zdefiniować i określić jasno sprecyzowane cele oraz priorytety w zakresie wdrażania różnorodności, równości i włączenia (DEI). Działania te będą pomocne w identyfikacji wymagających zwrócenia większej uwagi obszarów oraz w ustaleniu rzeczywistego planu realnego działania.
Utworzenie
polityki DEI
Jasno sprecyzowana polityka różnorodności, równości i włączenia, może stanowić podstawę do realizacji wszelkich działań w tym zakresie. Może obejmować szereg zasad, procedur i praktyk, które mają na celu tworzenie sprawiedliwego i inkluzywnego, a przez to atrakcyjnego miejsca pracy.
Edukacja
i szkolenia
Pomocna we wdrażaniu zasad różnorodności, równości i włączenia może być edukacja Pracowników. Zróżnicowane działania dydaktyczne realizować można poprzez tymczasowe lub regularne organizowanie kursów i szkoleń. Efektem ww. działań może być wyższa świadomość zespołu w odniesieniu do DEI.
Monitorowanie
i ocena
Korzystna dla Pracodawcy może być regularna kontrola oraz ocena postępów rozwoju DEI w jego organizacji. Może ona obejmować m.in. badania dotyczące satysfakcji Pracowników, analizę danych związanych z zatrudnieniem, awansami i innymi kluczowymi wskaźnikami w tym zakresie.
Umożliwienie głosu pracownikom
Podczas wdrażania zasad DEI w organizacji warto, aby Pracownicy mogli regularnie wyrażać swoje opinie i sugestie dotyczące promowania różnorodności, równości i włączenia w miejscu pracy. Ich punkt widzenia może być przydatny do tego, by podnieść jakość działań.
Współpraca
z organizacjami
Warto pomyśleć o współpracy z lokalnymi organizacjami i społecznościami, które działają na rzecz promocji i wdrażania zasad DEI. Ich wiedza oraz doświadczenie, mogą być przydatne w rozwoju relacji z różnorodnymi grupami. Może to zapewnić lepsze zrozumienie ich oczekiwań.
Kiedy słuchamy i celebrujemy to, co jest zarówno wspólne, jak i różne, stajemy się mądrzejsi, bardziej inkluzywni i lepsi jako organizacja.
— Pat Wadors (Chief Talent Officer at Procore Technologies)
Różnorodność w statystykach
Kadry kierowniczej ocenia różnorodność, równość i włączenie jako istotną kwestię w organizacji
Glassdoor
O tyle korporacje zidentyfikowane jako inkluzywne mają większe szanse na lepsze wyniki w stosunku do ich konkurencji
McKinsey
O tyle większe szanse na zdobycie nowych rynków mają firmy wdrażające DEI
Harvard Business Review
O tyle zróżnicowane zespoły są lepsze
w podejmowaniu decyzji
People Management
O tyle mogłoby wzrosnąć PKB poprzez równomierną dywersyfikację siły roboczej
McKinsey
Pracowników z pokolenia millenialsów uważa, że ich organizacja jest innowacyjna dzięki DEI
People Management
Sfery Różnorodności, Równości & Włączenia (DEI)
Neuroróznorodność
Osoby neuroróżnorodne, w tym osoby ze spektrum autyzmu, aspergerem czy ADHD, stanowią kluczowy element przynoszący znaczącą przewagę konkurencyjną. Dzięki różnorodnym sposobom myślenia, organizacje mogą doskonalić procesy rozwiązywania problemów, tworzyć innowacyjne strategie oraz działać z wyjątkową efektywnością. Neuroróżnorodność pełni więc rolę dynamicznej siły napędowej, inspirując do osiągania wybitnych wyników w nieustannie zmieniającym się środowisku biznesowym.
Pochodzenie etniczne
Zwiększenie potencjału w kreatywności oraz innowacyjności organizacji można osiągnąć dzięki doświadczeniu płynącemu ze zróżnicowania etnicznego. Łamanie barier związanych z uprzedzeniami oraz sprzeciw wobec rasizmu i ksenofobii zapewnia właściwą wygodę, a przez to większą wydajność Członków organizacji.
Niepełnosprawność
Nowoczesne środowisko pracy powinno uwzględniać komfort dla osób z niepełnosprawnościami.
Elementem budowania zespołu, który ma szansę stać się konkurencyjny jest włączanie Talentów z dysfunkcjami. Dzięki zapewnieniu właściwej wygody w miejscu pracy, niepełnosprawni Pracownicy mogą w pełni rozwinąć swoje umiejętności wzmacniając dzięki temu konkurencyjność organizacji, w której są zatrudnieni.
Wiek
Osoby o zróżnicowanym wieku mogą wnosić urozmaicone doświadczenie życiowe, inne style pracy oraz odmienny punkt widzenia. Różnorodny wiekowo zespół może zwiększyć produktywność, zaangażowanie, a ponadto poprawić retencję Pracowników.
Stan zdrowia
Wprowadzenie m.in. elastycznych godzin pracy czy zaoferowanie możliwości pracy zdalnej dla osób przewlekle chorych może być szansą nie tylko na utrzymanie obecnych Pracowników borykających się z problemami zdrowotnymi, lecz również na pozyskanie nowych talentów, które pomimo choroby jaką są obarczeni są w stanie sprostać wyzwaniom stawianym im przez Pracodawcę.
Płeć • Tożsamość płciowa
Różnorodność płci w miejscu pracy niekoniecznie oznacza, że musi być w nim taka sama ilość mężczyzn i kobiet. Warto zwrócić uwagę na to, by płeć nie decydowała o tym, czy dana osoba może wykonywać swój zawód, czy też nie. Ponadto, współczesne środowisko pracy powinno być również przyjazne dla osób transpłciowych i niebinarnych. Usunięcie uprzedzeń związanych z płcią z opisów stanowisk może być początkiem do wspierania różnorodności płci w miejscu pracy.
Status weterana
Służba wojskowa kształtuje weteranów, ucząc ich ważnych umiejętności takich jak przywództwo, dyscyplina, zdolność do pracy w zespole czy radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Umiejętności te mogą okazać się cenne i wnieść wiele korzyści w miejscu pracy. Weterani posiadają często także specjalistyczną wiedzę techniczną, medyczną czy logistyczną, która może być niezwykle wartościowa dla różnych branż.
Orientacja seksualna
Chociaż orientacja seksualna danej osoby zwykle nie jest widoczna, to budowanie zróżnicowanej i integracyjnej kultury miejsca pracy oznaczać powinno zapewnienie wszystkim pracownikom poczucia bezpieczeństwa i szacunku niezależnie od tego, jakiej są orientacji. Inwestowanie w szkolenia z różnorodności, równości i włączenia, może okazać się dobrym sposobem na budowanie promowanie empatii oraz szacunku w miejscu pracy.
Religia • Wyznanie • Bezwyznaniowość
Innym elementem budowania integracyjnej kultury miejsca pracy jest zapewnienie, że każdy Pracownik może czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo niezależnie od swoich przekonań religijnych. Edukacja i świadomość odgrywają istotną rolę, gdy chodzi o wspieranie różnorodności religijnej oraz szacunku dla różnych systemów wierzeń i przekonań.
Status rodzinny
Różnorodność, równość i włączenie mają także zastosowanie w kontekście statusu rodzinnego. Pracownicy, którzy posiadają dzieci lub planują je mieć, nie powinni być traktowani gorzej od osób, które nie zdecydowały lub nie decydują się na rodzicielstwo. Szacunek wobec obu grup sprzyja tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, gdzie pracownicy mogą czuć się swobodnie i tym samym zyskują większą motywację do pozostawania w danej organizacji na dłuższą metę.
Wrażliwość konserwatywna
Wrażliwość konserwatywna w obszarze różnorodności, równości i włączenia oznacza wyrażanie szacunku i akceptacji dla różnorodnych perspektyw, w tym tych o charakterze tradycjonalistycznym. Różnorodność poglądów może być kluczowa w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz budowaniu silniejszej organizacji, pod warunkiem iż osoby o odmiennym światopoglądzie otwarte są do tego, by szanować punkt widzenia innych.
Patriotyzm
Patriotyzm, czyli miłość i szacunek do swojego kraju może być elementem różnorodności, równości i włączenia przy założeniu, iż jest postrzegany jako wartość zgodna z zasadami demokracji i poszanowania praw człowieka. Jest w stanie inspirować ludzi do pracy na rzecz rozwoju własnego kraju i ochrony praw mniejszości, a ponadto może przyczynić się do budowania jednoczącego się społeczeństwa cechującego się szacunkiem i tolerancją wobec różnic kulturowych, etnicznych oraz religijnych.
Otwartość na imigrantów wojennych
Zatrudnianie imigrantów wojennych z Ukrainy stanowi okazję dla firm do wzbogacenia swojego zespołu o różnorodność perspektyw, doświadczeń i kulturowych wartości, co może sprzyjać tworzeniu środowiska pracy opartego na ideach równości, włączenia i wzajemnego zrozumienia.
Odmienność w wyglądzie,
myśleniu i funkcjonowaniu
Różnorodność, równość i włączenie to coś więcej niż polityka, program czy hasło. Pracodawcy wdrażający DEI w swoich organizacjach mogą realnie wyprzedzać swoich konkurentów szanując unikalne potrzeby, perspektywy i potencjał wszystkich Członków swojego zespołu. W rezultacie zróżnicowane i integracyjne miejsca pracy mogą zyskiwać większe zaufanie oraz zaangażowanie ze strony różnorodnych Pracowników.